Koude decembermaand drukte veilingprijzen

Geplaatst door Westlanders.nu op 11/01/2011 17:46 - Gewijzigd op 11/01/2011 18:12

Honselersdijk 11.01.2011 - Het KNMI sprak van december 2010 als zeer koude maand met een gemiddelde temperatuur van min 1,1?C, ruim 5 graden onder het gemiddelde.

De neerslag - die er viel- was voornamelijk in de vorm van sneeuw en een deel van het openbare leven in ons land en de landen om ons heen was zelfs tijdelijk ontwricht. Vrachtwagens reden niet en vliegtuigen bleven aan de grond. Ook vorig jaar hadden we te kampen met hevige sneeuwval, toen viel deze periode echter pas in de week voor Kerst in.

Naast een kleinere binnenlandse productie, kwam er ook minder import het land binnen. De markt- en straathandel lag gedurende de gehele maand nagenoeg stil en ook de exporthandel had veel moeite om de bestelde bloemen en planten op tijd op de juiste plaats te krijgen. Uiteindelijk viel de omzet over de laatste maand van het jaar 11,3% lager uit dan in 2009 bij 7,8% minder volume; de middenprijs leverde met € 0,344 1,3 cent in.

Bloemen krijgen gevoelige tik
Bij de snijbloemen moet Amaryllis het eigenlijk vooral van deze periode hebben. Het aanbod viel 4,2% groter uit, maar de prijs ging met € 0,704 onderuit; dit scheelde 16,4 cent met vorig jaar. Een ander typisch kerstproduct, Ilex, wist zich beter te handhaven. Bij 1,4% minder stelen bleef de middenprijs hangen rond € 0,447.
Tulp en Cymbidium boekten hogere middenprijzen, maar zij hadden hiervoor wel een forse inkrimping van de aanvoer nodig van resp. 21,5% en 15,4%. Lelie en Anthurium kenden eveneens een veel kleiner aanbod, maar bij deze producten viel de prijs desondanks nog lager uit dan in december ’09. Ook de Chrysantenafzet verliep niet vlot. In totaal werd er 12,8% minder bloemenomzet gerealiseerd in december bij 7,4% minder stelen. De middenprijs kwam uit op € 0,227; dit was 1,3 cent minder dan 2009.

Kamerplanten vooral minder in aantal
Seizoenplanten als Kerstster, Pothyacint en Potamaryllis waren weer prominent aanwezig. Kerstster realiseerde een kleiner aanbod (-5,6%) dan in de vergelijkbare maand van vorig jaar en dit had een positieve uitwerking op de middenprijs, die met bijna € 1,02 fors hoger was dan vorig jaar. Ook Pothyacint bracht ruim 4 cent meer op bij 4,7% minder stuks. Potamaryllis deed het daarentegen wat minder goed.

Phalaenopsis is en blijft echter op afstand de grootste vertegenwoordiger in deze groep. Ook deze plant kwam in minder groten getale (-6,4%); hier ontstond lucht voor een prijsstijging van ruim 4 cent. Anthurium en Cyclamen hadden het moeilijk evenals Dracaena, de enige groene plant uit deze top 10. December kende bijna 9% minder kamerplantenverkopen bij 10,8% minder stuks dan in 2009. Gemiddeld leverde een plant € 1,464 op; 4,4 cent meer dan in 2009.

Tuinplanten nauwelijks van belang
Tuinplanten zijn in december van ondergeschikt belang. Wel is het interessant om te zien in hoeverre ook hier de seizoensproducten zich manifesteren. Helleborus is zo’n typisch kerstproduct. Een iets kleiner aanbod leidde tot fors lagere prijzen. Een middenprijs van € 2,555 betekende 34,5 cent minder dan in december ’09. De tuinplantenomzet in december viel 11,6% kleiner uit bij 16,6% minder volume.

Montmartre in Den Hoorn 7 september Meer info - Informatiemarkt: Duurzaam inzetbaar ‘veilig & gezond werken’ Meer info - Oproep voor steekgroen Zomerbloemtentoonstelling Meer info - De kunst van ‘vrijwilligers coachen’ Meer info - Douanehuisje september: Dick Kattestaart Meer info - Interview met bestuurslid Stichting RFTR Jeffrey van den Berghen Meer info - Presentatie door Jaap Tromp op zondag 17 september Meer info - Scouting Polanen start het nieuwe seizoen met een grote vossenjacht. Meer info - Driekleur weer goed gestart Meer info - Optredens The Cosy Rockers 26 en 27 augustus Meer info - CR Maassluis vergadert op 29 augustus a.s. Meer info - Buddy toernooi BC de Zeemeeuwen op 2 september Meer info - Cursus Maak kennis met de microscoop Meer info - Inleiding Gregoriaans zingen in Hoek van Holland Meer info - Bands Across The Sea op 2 en 3 september Meer info - Kerstconcert bij kaarslicht Meer info - Bazaar/rommelmarkt Maassluis Meer info - KNRM Ter Heijde zoekt walploeg Meer info - Pluk de dag op 16 september Meer info - Opening Goede daden winkel in Bibliotheek ‘s-Gravenzande Meer info - DutchGreenhouse verbindt zich aan het World Horti Center Meer info - Gezocht: (Vrouwelijke) Buddy’s! Meer info - Autobiografisch schrijven door Paul de Bloois Meer info - Sponsoractie 10.000 stappen voor Steptember Meer info - 2 september Nazomerdag in de Pluktuin Meer info